Wycinanka ażurowa Osiem kogutów - wykonana ręcznie, w której powtarza się charakterystyczny dla wycinanek łowickich motyw kogutów symetrycznie ustawionych do osi tworzonych przez motywy roślinne i geometryczne. Można ją doskonale wyeksponować zarówno we wnętrzu rustykalnym jak i nowoczesnym.
Wycinanki służyły do dekoracji wiejskich izb począwszy już od połowy XIX wieku. Wycinano je z tzw. glansowanego papieru nożycami do strzyżenia owiec. Naklejane były na ścianach, belkach pod sufitem, na kaflach piecowych. Charakterystyczny dla łowickich wycinanek jest sposób ich wykonania, gdzie naklejano na siebie kilka warstw kolorowych kawałków papieru - od najmniejszych do największych, tworząc dzieła sztuki mieniące się barwami tęczy. Do dnia dzisiejszego grupa twórców ludowych wykonuje wycinanki, które można podzielić na 3 grupy:
okrągłe "Gwiozdy"
prostokątne "Kodry"
pionowe, podwójne "Tasiemki"
Na wycinankach występują roślinne i geometryczne motywy ozdobne - przedstawiane są sceny z życia chłopów: praca, święta, obrzędy ludowe. Kompozycje często posiadają osie symetrii, jak to jest w przypadku najczęściej spotykanego motywu dwóch zwróconych do siebie kogutów, znajdujących się po bokach kwiatu. W wieku XX zaczęły powstawać wycinanki ażurowe - misternie wycinane kompozycje.
Obecnie tworzący artyści ludowi podtrzymują tradycję wykonywania wycinanek. Przeważnie są to ludzie związani z pracą na roli, którzy w wolnych chwilach tworzą przepiękne dzieła z papieru.
Obowiązek informacyjny: Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz naszą Politykę prywatności. Więcej informacji na stronie Polityka prywatności. Ta witryna korzysta z ciasteczek - plików cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce cookies.