Strona główna » Polska Sztuka Ludowa

Polska Sztuka Ludowa

 Polska Sztuka Ludowa

Folklor łowicki

Folklor łowicki wyróżnia się wśród innych obszarów etnicznych bogatą i wciąż podtrzymywaną tradycją obrzędów ludowych, zaś wyroby rękodzieła artystycznego wykonywane przez twórców ludowych z łowickiego, rozpoznawane są na całym świecie dzięki niepowtarzalnej kolorystyce i stylistyce wykonania.

Wycinanki łowickie

są prawdziwymi dziełami sztuki, mieniącymi się wszystkimi barwami tęczy. Wycinanki można wyeksponować zarówno we wnętrzu rustykalnym jak i nowoczesnym. Doskonale wyglądają w bogatych ramach a także prostych antyramach. W Polsce w regionie łowickim służyły do dekoracji wiejskich izb już od II połowy XIX wieku. Wycinano je z tzw. glansowanego papieru specjalnymi nożycami do strzyżenia owiec. Naklejane były na ścianach, belkach pod sufitem, na kaflach piecowych.
 
Wycinanki łowickie
 
Dzielimy je na 3 grupy:
- okrągłe „Gwiozdy”
- prostokątne „Kodry”
- pionowe „Tasiemki” Na wycinankach występują roślinne i geometryczne symetryczne motywy, przedstawiane są sceny z życia chłopów: praca, święta, obrzędy ludowe. Obecnie artyści amatorzy podtrzymują tradycję wykonywania wycinanek.

Hafty

Hafty łowickie
Poszwa na poduszkę. Kolorowy haft na aksamicie. Motywy kwiatowe wyszywane haftem ręczno-maszynowym. Serwety wykonywane są techniką ażurowego haftu richelieu.

Lalki łowickie

Lalka łowicka
Lalki ubrane w oryginalny wełniak łowicki. Spódnica wykonana z czarnego aksamitu, haftowane kwiaty.

Rzeźby ludowe

alt
Rzeźby wykonane z drewna lipowego, malowane. Postacie ubrane w tradycyjne łowickie stroje ludowe.

Przejdź do strony głównej

Informacja o terminie wykonania

Informujemy, że obecnie termin wykonania wycinanek wynosi ok. 4 tygodnie. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy Szanownych Klientów o cierpliwość :)
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Obowiązek informacyjny: Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz naszą Politykę prywatności. Więcej informacji na stronie Polityka prywatności. Ta witryna korzysta z ciasteczek - plików cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce cookies.
Rozumiem, zamknij informację.